دانشگاه شهید مدنی آذربایجان
flag
تاریخ : چهارشنبه 25 آبان 1390
کد 77

ایجاد دانشکده ی کشاورزی در دانشگاه تربیت معلم آذربایجان

دانشکده ی کشاورزی در سایت  آذر شهر دانشگاه تربیت معلم آذربایجان  ایجاد شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تربیت معلم آذربایجان ،  مدیر کل  آموزش دانشگاه تربیت معلم آذربایجان ، طی مصاحبه ای با روابط عمومی دانشگاه تربیت معلم  آذربایجان  ، با اشاره به افزایش روز به روز جمعیت  و کاهش منابع  غذ ایی گفت : تولید محصولات  زراعی و باغی  و اصلاح آنها در جهت  تولید ، یکی از دغدغه های هر کشور  و به خصوص کشور عزیزمان ایران می  باشد.

 دکتر احمد آبادی گفت : با توجه  به اهمیت  فوق العاده ی  این موضوع ، کشاورزی محور استقلال  کشورمان محسوب  می شود لذا  جهت تحقق اهداف کشور  در زمینه ی  خودکفایی  در تولید محصولات  زراعی  و باغی نیاز است تا  تحقیقات  در این زمینه  در کشورمان فراگیر شود.

دکتر احمد آبادی  افزود : با توجه به  تنوع بالای  آب ، هوا ، اقلیم  و خاک کشورمان  اهمیت  ایجاد  این دانشکده چندین برابر می شود ، چرا که  موقعیت  جغرافیایی  و وسعت بسیار زیاد دانشگاه تربیت معلم آذربایجان (حدود یک هزار هکتار) این مکان را محل  مناسبی برای  آموزش و تحقیقات در زمینه ی کشاورزی  مبدل ساخته است.

وی  افزود : وجود آب و هوای معتدل  و زمین های حاصل خیز  مناسب کشاورزی  و همین طور زمین های شور طبیعی ، این مرکز را  به محلی کم نظیر جهت تحقیقات در زمینه ی تولید و اصلاح  اکثر گیاهان زراعی  و به ویژه  گیاهان شور پسند تبدیل کرده است. وی با اشاره به نزدیکی این  مرکز به  شهرستان ها  و روستاهای  اطراف  که بیشتر آن ها از راه کشاورزی امرار معاش می کنند ، گفت : اکثر دانشجویان  پذیرفته شده  در رشته  ی کشاورزی  از فرزندان کشاورزان بومی می باشند  ، لذا  توسعه ی گرایش های  کشاورزی  در این مرکز باعث  ترویج  علم کشاورزی  و پیشرفت  و توسعه ی کشاورزی  در این منطقه خواهد شد.

دکتر احمد آبادی در ادامه  با اشاره به  اینکه  گروه کشاورزی از همان  ابتدای تاًسیس دانشگاه  در سایت آذر شهر  نقش انکار ناپذیری در  استقرار و توسعه ی دانشگاه با ایجاد  و توسعه ی فصای سبز ،  باغات  و مزارع داشته است  گفت : مسئولان  دانشگاه تربیت معلم آذربایجان  با  واقف بودن  به اهمیت این موضوع  از چندین سال پیش  به  فکر توسعه  ی علم و تحقیقات در  زمینه ی کشاورزی  بوده و با ایجاد  گروه های آموزشی  گیاه پزشکی ، زراعت  و اصلاح  نباتات  و بیو تکنولوژِی  در چارت سازمانی دانشگاه زمینه را برای ایجاد این دانشکده فراهم کرده اند  بنابراین ،  ایجاد  دانشکده ی کشاورزی  برای هدفمند کردن  و متمرکز کردن  تحقیقات  و آموزش  در زمینه ی کشاورزی ،در دانشگاه تربیت معلم آذربایجان   مصوب گردید.

وی افزود : اساتید جوان و متعهد  و مجرب این  گروه ها در مدت کوتاهی  که  در قالب  گروه کشاورزی  فعالیت داشته اند ، با چاپ چندین مفاله  در مجلات معتبر  و مجلات علمی و پژوهشی  و ارائه  ی طرح های  جدید و دست اول  در کشور و حتی جهان موجب ارتقای  نام دانشگاه  تربیت معلم آذربایجان در کشور و در مجامع علمی گردیده اند .

دکتر احمد آبادی  در ادامه ی سخنان خود  گفت : در حال حاضر این دانشکده  پتانسیل لازم  برای تقسیم  به سه  زیر گروه را دارا می باشد که این سه  گروه در چارت  مصوب دانشگاه نیز موجود می باشند که عبارتند از : گروه گیاه پزشکی  ، گروه  بیو تکنولوژی  و گروه زراعت  و گیاهان دارویی .

دکتر احمد آبادی در پایان سخنان خود  گفت : با ایجاد دانشکده ی کشاورزی در دانشگاه تربیت معلم آذربایجان  ، فعالیت  اعضای هیئت علمی  این دانشکده  با تمرکز و سرعت بیشتری پیش خواهد رفت  و همچنین با توجه به پتانسیل  بسیار بالای  اعضای هیئت علمی  ، دوره های دکتری  تخصصی در این گرایش ها در آینده ی نزدیک در دستور کار این گروهها قرار دارد.

نظرات شما