فارسی | English
جمعه 16 خرداد 1399 _ 13 شوال 1441 _ 5 ژوئن 2020
  استان آذربایجان شرقی
 
  تصاویر دانشگاه
 
  امروز
جمعه
خرداد 1399
16
قمری:13 شوال 1441

میلادی:5 ژوئن 2020
 
تاریخ : يکشنبه 9 تير 1398     |     کد : 2413

مصاحبه با حجت الاسلام و المسلمین دکتر معروفعلی احمدوند
    معرفی دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان در مصاحبه روابط عمومی با دکتر معروفعلی احمدوند رئیس دانشکده


 
دانشکده الهيات و معارف اسلامي در يک نگاه :
با پيروزي انقلاب اسلامي  مردم ايران و استقرار نظام جمهوري اسلامي به رهبري امام خميني (ره) علاقه به فراگيري معارف دين و نياز به تربيت نيروهاي متعهد و متخصص براي تأمين نيروهاي مورد نياز آموزش و پرورش و ديگر نهادهاي علمي – فرهنگي ، تأسيس مراکز دانشگاهي براي پاسخ به اين نياز عمومي کشور را  ضروري نمود . در اين راستا دانشگاه تربيت معلم تبريز (دانشگاه شهيد مدني آذربايجان فعلي) تأسيس گرديد. و دانشکده الهيات و معارف اسلامي اين دانشگاه در سال 1369 با پذيرش تعدادي از دانشجويان دبيري الهيات فعاليت آموزشي خود را آغاز نمود. در همان سالهاي آغازين با تأسيس رشته «تربيت معلم قرآن مجيد» حوزه فعاليت آموزشي دانشکده توسعه پيدا کرد. به مرور زمان و با جذب اساتيد،  تامين امکانات وحمايت مديريت دانشگاه ،وتاسيس ديگر رشته هاي الهيات در مقاطع سه گانه کارشناسي، ارشد، دکتري، زمينه پيشرفت روزافزون کمي و کيفي اين دانشکده فراهم گرديد.اين دانشکده  تاکنون توانسته است بسياري از نيروهاي متخصص در معارف ديني مورد نياز مراکز علمي – فرهنگي کشور را تربيت نمايد.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر معروفعلی احمدوند، رئیس دانشکده الهیات در مصاحبه با روابط عمومی، و در معرفی این دانشکده گفت: دانشکده الهیات ومعارف اسلامی هم اکنون به 775 دانشجو 652 نفر مقطع کارشناسی، 104 نفر کارشناسی ارشد و19 نفر دانشجوی دکتری در قالب 6 گروه آموزشی، مشغول ارئه خدمات آموزشی می باشد. این دانشکده با تعداد 39 نفر عضو هیات علمی ، 6نفر با مرتبه دانشیاری 29 نفر استادیار و 4 نفر مربی فعالیت های آموزشی وپژوهشی خود را ادامه می دهد .
دکتر احمد وند در خصوص برگزاری موفق سمینارها و همایشهای علمی در این دانشکده تشریح کرد: با همت وتلاش همکاران دانشکده الهیات در کنار فعالیت های آموزشی در سالهای اخیر سلسله همایش های علمی – فرهنگی ملی ومشارکت قابل توجه اندیشمندان  و پژوهشگران وارسال مقالات وزین  وسخنرانی های علمی  برگزارشده است و خدمات ارزشمند زیادی در مسائل فرهنگی ودینی به جامعه عرضه نموده است که بشرح زیر معرفی میشوند:          
عناوین همایش ها:
 1. اولین همایش " قرآن سفینة النجاة عصر " در سال 1387 برگزار شده است .
 2. دومین همایش قرآن سفینة النجاة عصر " درسال 1388 برگزار شده است .
 3. سومین همایش با عنوان کلی و عنوان تخصصی " تعلیم وتربیت در قرآن وروایات معصومین (ع)" درآذر ماه سال 1389 برگزار شد.
 4. چهارمین همایش با عنوان فرعی " پیشرفت اقتصادی از منظر قرآن وحدیث " درسال 1390 برگزار شد .
 5. پنجمین همایش با عنوان " قرآن وروایات ومسألۀ اخلاق کار بردی " درسال 1392 برگزارشد .
 6. ششمین همایش با عنوان " فرهنگ عفاف وحجاب  درسال 1395 برگزارشد.
 7. همایش " واکاوی قرئت های افرطی از دین " با محوریت گروه فرهنگ وتمدن اسلامی در سال 1396 برگزار گردید .
 8. همایش " چالش های قانون مدنی ایران ومسائل نوپدید " با همت گروه حقوق وهمکاری کانون وکلا ی استان وکشوری وبا حضور مدیر کل دادکستری استان آذربایجان شرقی در اسفند سال 1397 برگزار شد .
 9. همایش " پژوهشهای تفسیری قرآن کریم " با پیشنهاد گروه قرآن  وحدیث " به تصویب رسیده ودر اردیبهشت سال 1399 برگزار خواهد شد .

عناوین تالیفات :
 1. کتاب"رابطه ذات وصفات الهی" تالیف دکتر معروفعلی احمدوند - سال نشر:  1389
 2. کتاب"بررسی مبانی وآرای حدیثی ناصرالدین آلبانی" دکتر سیفعلی زاهدی فر - سال نشر:  1394 
 3. کتاب"الگوی قرآنی پاسخ به شبهات اعتقادی" دکتر داوود افقی - سال نشر: 1397
 4. کتاب"روش تحقیق" دکتر محمد امین فرد - سال نشر : 1384
 5. کتاب" گامی بسوی شناخت باطن وظاهر احکام فقهی" - سال نشر : 1388
 6. کتاب"عوامل محدود کننده حق طلاق" - سال نشر : 1397 
 7. کتاب" تاریخ تشیع در آذربایجان " دکتر محمد رضایی - سال نشر : 1385
 8. کتاب"  تشیع آذربایجان مبنای وحدت ملی در ایران " دکتر رضایی - سال نشر : 1387
 9. کتاب"سیری در وقایع جنبش عدالت خواهی ومشروطیت آذربایجان" دکتر رضایی - سال نشر: 1397
 10. کتاب"سفر از سنت پترز بورگ روسیه به اصفهان در ایران" دکتر رضایی - سال نشر : 1398
 11. کتاب " خدا در آینۀ حکایات" دکتر حبیب الله کاظم خانی - سال نشر: 1387
 12. کتاب" حقوق مالی ازدواج "  دکتر مرتضی حاجی پور- سال نشر: 1396
 13. کتاب" پژوهشی پیرامون نظام دینی واخلاقی در مهابارته" دکتر سجاد دهقانزاده - سال نشر : 1397
 14. کتاب "حقوق بین الملل هسته ای " دکتر حجت سلیمی ترکمانی -  سال نشر: 1393
 15.  کتاب" حقوق بین الملل انرژی " دکتر سلیمی -  سال نشر: 1394
 16.  کتاب" حقوق بین الملل نفت وگاز وامکنیت ملی ایران" دکتر سلیمی - سال نشر: 1398
 17.  کتاب" مسؤلیت کیفری اطفال در حقوق ایران و، انگلستان وآمریکا " دکتر رضا فانی - سال نشر: 1397
 18. کتاب" مبانی مسؤلیت کیفری ناشی از جرائم ادبی "   دکتر فانی - سال نشر: 1396
 19. کتاب" حق وباطل در نهج  البلاغه " دکترصمد عبدالهی - سال نشر: 1386
 20. کتاب " اعراب قرآن " دکتر عبدالهی - سال نشر: 1387
 21. کتاب " زن در قرآن " تالیف حجت الاسلام دکتر رضا دهقان نژاد و حسین بستان سال نشر: 1397
  (شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی کتاب" زن در قرآن " را به عنوان منبع اصلی و تخصصی رشته مطالعات زنان و خانواده برای مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاهها معرفی کرده است)
ترجمه ها:
 1. " روانشناسی ودین " نویسنده میکل آرگیل  ، مترجم دکتر سجاد دهقانزاده   سال نشر: 1395
 2. " دیالکتیک سکولارسازی" ترجمه دکتر دهقانزاده  - سال نشر: 1394
 3.    " عرفان در ادیان جهان" ترجمه دکتر دهقانزاده - سال نشر:   1397
سخنرانی های علمی دکتر سعید گراوند در بنیاد پژوهشی شهریار:

دریافت پوستر سخنرانیها:
 1. عنوان سخرانی: "بودیسم ومعرفی آثار وادبیات بودایی" سال نشر: 1395
 2. عنوان سخرانی: "شکوفایی معنوی در عرفان اسلامی وطریقت بودایی"سال نشر: 1396
 3. عنوان سخرانی: "زندگی وتبیین حقایق آن در تفکر شرقی"سال نشر: 1397
دکتر احمدوند در ادامه این مصاحبه به معرفی گروههای آموزشی و رشته هاي تحصيلي ( تاریخچه، اعضای هیات علمی و چشم انداز آنها ) پرداخت و تصریح نمود:
گروه آموزشي فلسفه و حکمت اسلامي
الف) تاريخچه: اين گروه آموزشي در سال 1369 با پذيرش تعدادي از دانشجويان دبيري الهيات فعاليت خود را آغاز کرده و در سال 1375با تأسيس رشته فلسفه و حکمت اسلامي به تربيت جوانان ميهن اسلامي ادامه داد. در سال 1388 موفق به پذيرش دانشجو در مقطع کارشناسي ارشدرشته «فلسفه و کلام اسلامي» گرديد و در سال 1391 با موافقت وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري مقطع دکتري رشته «فلسفه و کلام اسلامي» تأسيس گرديد و در سال 1393 با تأسيس دوره کارشناسي ارشد رشته «کلام اسلامي» موافقت قطعي گرديده است ودرسال 1396 رشته کارشناسی ارشد " فلسفه  دین " تاسیس شد است و با توسعه قلمرو  فعاليت آموزشي، زمينه ادامه تحصيل فارغ التحصيلان اين گروه و ديگر دانشجويان در دوره تحصيلات تکميلي فراهم گرديده است .
ب) اعضاي هيأت علمي:  اين گروه آموزشي در حال حاضر با 2 نفر دانشيار و 8 نفر استاديار و  با تخصص هاي فلسفه و کلام اسلامي ، فلسفه غرب ، کلام جدید و فلسفه دین و منطق جديد به امر تعليم و تربيت تخصصي دانشجويان اقدام مي نمايد .    
ج)چشم انداز:  توسعه تحصيلات تکميلي در رشته هاي موجود و ايجاد رشته هاي جديد و ميان رشته اي، ارتقاء کمي و کيفي هرم اعضاي هيأت علمي ، انجام پژوهشهاي علمي – کاربردي در موضوعات مورد نياز جامعه از اهداف مورد اهتمام گروه در آينده است.
گروه آموزشي اديان و عرفان تطبيقي
الف) تاريخچه: اين گروه در سال 1375 با پذيرش دانشجو در رشته اديان و عرفان در مقطع کارشناسي آغاز به فعاليت نموده است. و در سال 1380 موفق به تأسيس مقطع کارشناسي ارشد اديان و عرفان گرديده است. و هم اکنون با همين دو مقطع و رشته رسالت تعليم وتربيت جوانان ميهن اسلامي را بعهده دارد
ب: اعضاي هيأت علمي :    اين گروه آموزشي در حال حاضر با1نفر دانشیارو 2 نفر استاديار متخصص در  زمينه اديان وعرفان امور آموزشي و پژوهشي مربوط به گروه را ارائه مي نمايد واز طریق فراخوان وموافقت هیات اجرایی جذب دانشگاه  1 نفردکترای متخصص عرفان وتصوف درشرف جذب برای این گروه قرار گرفته است  .       
ج) چشم انداز :   با استعانت از خداوند سبحان و حمايت مديريت دانشگاه در نظر است در آينده با جذب هيأت علمي با تخصص هاي متنوع و تأسيس رشته هاي تحصيلات تکميلي در زمينه هاي تصوف و عرفان، عرفان تطبيقي ، اديان توحيدي و ابراهيمي، اديان و فلسفه هاي شرق ، اديان ابتدايي فعاليت آموزشي و پژوهشي خود را توسعه دهد و با انتشار نشريه تخصصي محصولات علمي – فرهنگي خود را به ديگر مجامع علمي ارائه نمايد.  
گروه آموزشي علوم قرآن و حديث
الف) تاريخچه :  اين گروه آموزشي در سال 1373 با پذيرش  دانشجوي کارشناسي تربيت معلم قرآن مجيد فعاليت آموزشي خود را آغاز نمود. و از سال 1377 با تغيير عنوان رشته به "علوم قرآن و حديث" به   تربيت جوانان متدين ميهن اسلامي به فعاليت آموزشي ادامه داد.و در سال 1387 موفق به تأسيس مقطع کارشناسي ارشد رشته مذکور گرديده است وبا موافقت شورای گسترش از سال تحصیلی98 دررشته کارشناسی ارشد  " تفسیر قرآن مجید "پذیرش دانشجو انجام می گیرد .
ب) اعضاي هيأت علمي :  اين گروه با 2 نفر دانشيار و 3 نفر استاديار و يک نفر مربي متخصص در زمينه علوم قرآن و حديث، امور آموزشي را انجام مي دهد .
ج) چشم انداز: با ياري خداي سبحان و حمايت مسئولين دانشگاه تأسيس رشته هاي جديد به ويژه مقطع دکتري رشته علوم قرآن و حديث جزو اهداف مورد توجه و اهتمام اين گروه آموزشي است.
د) نشريه : اين گروه در سال 1392  پس از اخذ مجوز های لازم اقدام به انتشار مجله تخصصي علوم قرآني 2شماره با عنوان «قرآن در آئينه پژوهش» نموده است واز بهار سال 94 و7شماره با عنوان "´تفسیر پژوهی" منتشر گردیده است .
گروه آموزشي فقه و حقوق اسلامي
الف) تاريخچه: اين گروه آموزشي از سال 1384 با پذيرش دانشجو در مقطع کارشناسي رشته فقه و حقوق اسلامي فعاليت اموزشي خود را آغاز نموده است . در سال 1385  با تأسيس مقطع کارشناسي ارشد « فقه و مباني حقوق اسلامي »  فعاليت آموزشي خود را از نظر کمي و کيفي ارتقا بخشيده است.
ب) اعضاي هيأت علمي: اين گروه آموزشي با برخورداري از1 نفر دانشیار 5 نفر استاديار  در حوزه تخصصي فقه و مباني حقوق اسلامي خدمات آموزشي و پژوهشي خود را ارائه مي نمايد.
ج) چشم انداز : توسعه کمي و کيفي رشته هاي آموزشي جديد به ويژه دوره تحصيلات تکميلي ، ارتقاء و توسعه هرم اعضاي هيات علمي گروه  و تأسيس مجلات تخصصي از امور مورد توجه و اهتمام اين گروه آموزشي مي باشد.
گروه تاريخ فرهنگ و تمدن ملل اسلامي
الف) تاريخچه: اين گروه از مهرماه سال 1386 با پذيرش دانشجو در مقطع کارشناسي فعاليت آموزشي خود را آغاز نموده است و از بدو تأسيس با تربيت دانشجويان مستعد زمينه ارتقاء رشد علمي جوانان ميهن اسلامي جهت شناخت هر چه بيشتر سابقه تمدن اسلامي – ايراني را فراهم نموده است.
ب) اعضاي هيأت علمي : از آنجايي که اين گروه آموزشي تازه تأسيس بوده ، در حال حاضر با 3 نفر استاديار فعاليت هاي آموزشي را انجام مي دهد .
ج) چشم انداز : جذب اعضاي هيات علمي با تخصص مرتبط با رشته ،تاسيس رشته هاي جديد به ويژه مقطع تحصيلات تکميلي از امور مورد اهتمام اين گروه آموزشي مي باشد.
  گروه آموزشی حقوق
این گروه آموزشی از سال 1392 با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی رشته " حقوق " فعالیت خود زپرا آغاز نموده است . در حال حاضر با بهره علمی از 3 نفر استادیار حقوق خصوصی و1نفر استادیار حقوق بین الملل و1 نفر حقوق جزا فعالیت های آموزشی خود را ادامه می دهد . ودر آینده نزدیک با ارتقاء اساتید گروه زمینه تاسیس گرایش های ارشد این رشته فراهم می گردد .
گروه آموزشي معارف اسلامي
الف) تاريخچه:   اين گروه آموزشي از بدو تأسيس دانشکده الهيات دائر گرديده و فعاليت آموزشي خود را آغاز نموده است. رسالت اصلي اين گروه آموزشي ارائه و برنامه ريزي دروس معارف اسلامي براي دانشجويان همه رشته هاي تحصيلي دانشگاه مي باشد.  اين گروه آموزشي با هماهنگي معاونت اموراساتيد نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاهها و مديريت دانشگاه خدمات آموزشي خود را  ارائه مي دهد.
ب) اعضاي هيأت علمي :  اين گروه آموزشي با برخورداري از 1 نفر استاديار ، 2 نفر دانشجوي دکتري و 3 نفر مربي با تخصص و گرايش هاي مختلف در زمينه انديشه اسلامي ، تاريخ اسلام ، انقلاب اسلامي، اخلاق و تاريخ تمدن و فرهنگ اسلامي و با بهره گيري از اساتيد مدعو متخصص در زمينه هاي مذکور خدمات آموزشي خود را براي دانشجويان ارائه مي نمايد.
ج) چشم انداز : ارتقاء کمي و کيفي خدمات آموزشي با جذب آعضاي هيأت علمي متخصص و انتشار نشريات تخصصي در زمينه معارف اسلامي از اهداف مورد اهتمام اين گروه آموزشي در آينده مي باشد.
                                                                                     
                                                                                     
                                                                                    
                                                                                         
                                                                                            


  احمدوند افزود: از سال 1396 نمایندگی انجمن ایرانی تاریخ اسلام در استان آذر بایجان شرقی به همکار گرامی جناب آقای دکتر سید محسن سیدی عضو هیات علمی گروه تاریخ فرهنگ وتمدن اسلامی دانشگاه شهید مدنی اعطا شده است ومشغول فعالیت های علمی در این زمینه می باشد.

وی کسب رتبه های ممتاز تعدادی از دانشجویان پرتلاش این دانشکده در المپیادهای مختلف علمی دانشجویی را از افتخارات دانشکده بر شمرد و دانشجویان فوق را بر حسب جدول زیر معرفی نمود:

دکتر احمدوند در پایان این مصاحبه بر لزوم توجه به رشته‌های علوم انسانی، اجرای برنامه هایی در راستای بازنگری و بومی سازی دروس و رشته های علوم انسانی، ارجاع حل مشکلات مختلف فرهنگی جامعه به دانشگاه و استفاده از صاحبنظران دانشگاهی تاکید نمود.
 


آلبوم تصاویرمعرفی دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان در مصاحبه روابط عمومی با دکتر معروفعلی احمدوند رئیس دانشکده

دانشکده الهیات
دانشکده الهیات
دانشکده الهیات
دانشکده الهیات
دانشکده الهیات
دانشکده الهیات
دانشکده الهیات
دانشکده الهیات
دانشکده الهیات
دانشکده الهیات
دانشکده الهیات
دانشکده الهیات
دانشکده الهیات
دانشکده الهیات
دانشکده الهیات