فارسی | English
جمعه 16 خرداد 1399 _ 13 شوال 1441 _ 5 ژوئن 2020
  استان آذربایجان شرقی
 
  تصاویر دانشگاه
 
  امروز
جمعه
خرداد 1399
16
قمری:13 شوال 1441

میلادی:5 ژوئن 2020
 
تاریخ : دوشنبه 3 تير 1398     |     کد : 2407

   مصاحبه با "دکتر ناصر علیزاده خیاط" رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی
  تشریح عملکرد و معرفی پتانسیلهای دانشکده ادبیات و علوم انسانی در گفتگو با رئیس این دانشکده
         

  دانشكده ادبیات و علوم انسانی فعاليت رسمي خود را از سال تحصيلي 69-1368 با پذيرش 36 نفر دانشجو در مقطع كارشناسي دبيري زبان و ادبيات فارسي آغازكرده است و در حال حاضر با سه گروه آموزشي زبان و ادبيات فارسي،  زبان و ادبيات انگليسي و زبان و ادبيات عربی در 11گرایش با حدود 700 نفر دانشجو در دوره های کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری در فضای حدود 1000 متر مربع، مرکب از یازده کلاس درسی و 15 اتاق برای استادان و دو مرکز آزمایشگاهی برای برگزاری دروس گفت و شنود رشته های زبان عربی و زبان انگلیس ، مرکز رایانه و کتابخانه و سالن اجتماعات به فعالیت خود ادامه می دهد. ریاست این دانشکده بر عهده آقای دکتر ناصر علیزاده است. دکتر ناصرعلیزاده، استاد تمام گروه زبان و ادبیات فارسی میباشد.
دکتر علیزاده در مصاحبه با روابط عمومی، در خصوص گرایشهای رشته ها به تفکیک گروههای آموزشی گفت: در حال حاضر در گروه زبان و ادبیات فارسی در مقطع کارشناسی یک گرایش (زبان و ادبیات فارسی)، در مقطع کارشناسی ارشد 2 گرایش (زبان و ادبیات فارسی و ادبیات معاصر) و در مقطع دکتری 3 گرایش (زبان و ادبیات فارسی، ادبیات غنایی و ادبیات عرفانی) دایر است. در گروه زبان و ادبیات عربی در مقطع کارشناسی یک گرایش (زبان و ادبیات عربی)، در مقطع کارشناسی ارشد 2 رشته و گرایش ( زبان و ادبیات عربی و مترجمی عربی) و در مقطع دکتری یک گرایش (زبان و ادبیات عربی) وجود دارد. در گروه زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی 2 رشته و گرایش (زبان و ادبیات انگلیسی و آموزش زبان انگلیسی) و در مقطع کارشناسی ارشد 3 رشته گرایش ( زبان و ادبیات انگلیسی، آموزش زبان انگلیسی و مترجمی انگلیسی) دایر است.

 دکتر  علیزاده : استادان صاحب نام و برجسته ای در هر سه گروه آموزشی دانشکده ادبیات و علوم انسانی مشغول فعالیت هستند
وی ادامه داد: دانشکده ادبیات و علوم انسانی به لحاظ قدمت جزو نخستین دانشکده های دانشگاه شهید مدنی آذربایجان است که هم اکنون 30 نفر عضو هیات علمی تمام وقت با مرتبه های علمی استادی، دانشیاری، استادیاری و مربی در آن مشغول فعالیت هستند. اخیرا دو نفر از همکاران دانشکده به افتخار بازنشستگی نائل گشته اند. استادان صاحب نام و برجسته ای در هر سه گروه آموزشی دانشکده مشغول فعالیت هستند که به برکت وجود این استادان ما شاهد انتخاب رشته های این دانشکده در مقاطع تحصیلات تکمیلی از سوی دانشجویانِ سراسر کشور هستیم.
رئیس دانشکده ادبیات وعلوم انسانی درباره تجهیزات مختلف آموزشی اظهار کرد: دانشکده ادبیات مجهز به کتابخانه بسیار غنی در حوزه های تخصصی مربوط به رشته های دانشکده و  دو مرکز آزمایشگاهی آموزش زبان، یک سایت اینترنتی مجهز و یک سالن سمینار (سالن صائب) است. مرکز کامپیوتر دانشكده ادبيات و علوم انساني فعاليت خود را رسما از سال 1384 آغاز كرد. در سال 1383 با طراحي شبكه در سايتي با ده كامپيوتر و سرور جهت مديريت سيستم ها دانشكده مجهز به سايت اينترنتي شد كه با استقبال بسيار چشمگير دانشجويان واقع شد، با گذشت زمان و افزايش تعداد دانشجويان، در سال 1386 فضاي سايت افزايش پيدا كرد بطوريكه با خريد بيش از 15 دستگاه جديد ديگر توانستيم مركز كامپيوتر دانشجويان دوره تحصيلات تكميلي را ازدانشجويان كارشناسي جدا نماييم استادان هم می توانند مباحث درسي خود را از طريق نرم افزارهاي ويژه مديريتی به دانشجويان انتقال نمایند و با وجود پروژكتور، این مركز به راحتي مي تواند به عنوان لابراتوار نيز مورد استفاده عملي و كاربردي دانشجويان عزيز قرار گيرد.

رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی در تشریح سمینارها و کنفرانسها ی برگزار شده در دانشکده گفت: کنفرانس­های علمی ارزشمندی در دانشکده ادبیات و علوم انسانی برگزار شده است که از مهم ترین آنها که در سال 1397 برگزار شد می توان به دو کنفرانس ذیل اشاره کرد:
دومین کنفرانس ملی مطالعات زبان انگلیسی
دومین کنفرانس ملی مطالعات زبان انگلیسی که در تاریخ 10-9 اردیبهشت 1397 در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان برگزار گردید، اساتید مدعو ایرانی و خارجی(پروفسور هنری ویدسون بنیانگذار رشته آموزش زبان انگلیسی، استاد دانشگاه وین و استاد بازنشسته دانشگاه لندن) از دانشگاه های خارج از کشور بصورت سخنرانی و کارگاه آموزشی و پانل تخصصی شرکت داشتند.
 
 
 


 نخستین همایش ملی پژوهش­های شعر معاصر عربی
 نخستین همایش ملی پژوهش­های شعر معاصر عربی، در 27 آبان ماه سال 1397 در دانشگاه شهیدمدنی آذربایجان با حضور باشکوه اندیشمندان، پژوهشگران، استادان و دانشجویان از دانشگاه­های مختلف کشور با موفقیت کامل برگزار شد. در مجموع، 134 مقاله به دبیرخانه همایش رسید که پس از انجام مراحل داوری 83 مقاله حائز امتیاز چاپ در مجموعه مقالات همایش شد. در میان مقالات پذیرفته شده، 64 مقاله به زبان فارسی و 19 مقاله به زبان عربی تالیف شده است. پژوهشگران 29 دانشگاه در ارسال مقاله به این همایش شرکت کردند. هم چنین در این همایش شرکت کنندگانی از دانشگاه های کشور عراق داشتیم که یکی از آنان که استاد دانشگاه کوفه بود در یکی از محورهای این همایش سخنرانی کرد.


 
 
به مناسبت هفته پژوهش، کارگاه آموزشی تحت عنوانHow to Write Good English " ویژه دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشکده ادبیات و علوم انسانیدر سال 1397  به صورت ویدئو کنفراس با تدریس استاد سرشناس نروژی برگزار گردید.
دکتر علیزاده خیاط رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی در پایان به فعالیتهای مختلف علمی مشارکتی استادان اشاره نمود و افزود: دکتر سعیداله قره بگلو استاد بازنشسته گروه زبان و ادبیات فارسی که استاد مسلم در متون ادبی بویژه خاقانی شناسی است و آثاری در قالب مقالات تحقیقی و کتاب های تالیفی و هم چنین نقد در حوزه خاقانی شناسی از ایشان به چاپ رسیده است و از استادان و چهره های ماندگار این دانشکده محسوب میشود. از مهم ترین فعالیت های دانشکده ادبیات و علوم انسانی، همکاری فعال استادان این دانشکده در امور آموزشی و پژوهشی بنیاد پژوهشی شهریار می باشد. این بنیاد شعبه فرهنگستان زبان و ادب فارسی تهران است که به صورت جدی در حوزه ادبیات فارسی در تبریز مشغول فعالیت است. همکاران ما در طول هفته خارج از فعالیت آموزشی و پژوهشی در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان به تدریس دروس مهم تخصصی در این موسسه می پردازند. در ضمن  سخنرانی ها  و سمینارهای تخصصی به صورت دوره ای از سوی همکاران این دانشکده در بنیاد مذکور با مشارکت نخبگان و اندیشمندان سرشناس حوزه زبان و ادبیات برگزار می شود.

 


 
  زنده یاد دکتر رشید عیوضی استاد تمام گروه زبان و ادبیات فارسی در حوزه حافظ شناسی، دستور و متون قدیم بود. چندین کتاب ایشان در حوزه تصحیح دیوان حافظ و نسخه شناسی حافظ از علمی ترین و ماندگارترین آثار تحقیقی و ادبی محسوب می شود..... یادشان گرامی باد
 

 
 
 


آلبوم تصاویرتشریح عملکرد و معرفی پتانسیلهای دانشکده ادبیات و علوم انسانی در گفتگو با دکترناصر علیزاده خیاط" رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی

ادبیات و علوم انسانی
ادبیات و علوم انسانی
ادبیات و علوم انسانی
ادبیات و علوم انسانی
ادبیات و علوم انسانی
ادبیات و علوم انسانی
ادبیات و علوم انسانی
ادبیات و علوم انسانی
ادبیات و علوم انسانی
ادبیات و علوم انسانی
ادبیات و علوم انسانی
ادبیات و علوم انسانی
ادبیات و علوم انسانی