فارسی | English
دوشنبه 18 آذر 1398 _ 12 ربيع الثاني 1441 _ 9 دسامبر 2019
سرخط خبرها :
  اوقات شرعی 
   
    امروز
  دوشنبه
  آذر 1398
  18
  قمری:12 ربيع الثاني 1441

  میلادی:9 دسامبر 2019
   
  تاریخ : يکشنبه 26 خرداد 1398     |     کد : 2396

   معرفی دانشکده فناوری اطلاعات و مهندسی کامپیوتر دانشگاه شهید مدنی آذربایجان
       گفتگو بادکتر مهدی هاشم زاده، رئیس دانشکده فناوری اطلاعات و مهندسی کامپیوتر

   

  دانشکده فناوری اطلاعات و مهندسی کامپیوتر دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، با 10 نفر عضو هیات علمی و 557 نفر دانشجو ( کارشناسی: 504 نفر و کارشناسی ارشد: 53 نفر ) در سه گروه آموزشی مهندسی کامپیوتر، فناوری اطلاعات و علوم کامپیوتر مشغول به فعالیت های آموزشی و پژوهشی است.
  ریاست این دانشکده بر عهده آقای دکتر مهدی هاشم زاده، عضو هیئت علمی گروه فناوری اطلاعات می باشد. دکتر هاشم زاده، دارای دکتری تخصصی کامپیوتر در حوزه هوش مصنوعی است و تخصص وی یادگیری ماشین و بینایی ماشین است.
  دکتر هاشم زاده در مصاحبه با روابط عمومی دانشگاه، و در معرفی این دانشکده گفت: دانشکده فناوری اطلاعات و مهندسی کامپیوتر دانشگاه شهید مدنی آذربایجان بعنوان تنها دانشکده مستقل در حوزه فناوری اطلاعات و کامپیوتر در شمالغرب کشور به حساب می­ آید که در سال­های اخیر با تلاش و کوشش اساتیدارجمند، کارکنان محترم، دانشجویان عزیز و مسئولان پرتلاش دانشگاه پیشرفت­های قابل توجهی داشته است. با توجه به محبوبیت رشته های دایر در این دانشکده، همچنان شاهد آمار ریزش صفر درصدی دانشجو در این دانشکده هستیم و هر ساله دانشجویان مستعد زیادی از سرتاسر کشور عزیزمان در این دانشکده مشغول به تحصیل می شوند. طی سال گذشته، فعالیت های مثمر ثمر متنوعی در حوزه های مختلف در این دانشکده صورت گرفته است. در خصوص ساماندهی فضاهای آموزشی، پژوهشی و اداری دانشکده اقدامات مناسبی انجام شده که از اهم آنها می توان به تاسیس و راه اندازی آزمایشگاههای تحقیقاتی «هوش مصنوعی و یادگیری ماشین» و «سیستم های توزیعی و کلان داده» اشاره نمود که بستر بسیار مناسبی را برای فعالیتهای پژوهشی اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشکده فراهم نموده اند. در طی سال اخیر، برای آزمایشگاههای مذکور و نیز سایتهای کامپیوتر دانشکده و دیگر آزمایشگاههای آموزشی، تجهیزات آزمایشگاهی و کامپیوترهای سرور، یو پی اس، کامپیوترهای دسکتاپ و سایر ملزومات دیگر تا حدود زیادی تامین شده است و امیدواریم در طی سال جاری نیز بتوانیم سایر تجهیزات مورد نیاز آزمایشگاهی دانشکده را تامین نواقص آنها را تکمیل نمائیم.
  وی در تشریح دستاوردهای پژوهشی دانشکده افزود: در طی سال 97، شاهد خروجی های پژوهشی بسیار ارزشمندی در حوزه چاپ مقالات علمی پژوهشی بوده ایم. تعداد مقالات قابل توجهی توسط اساتید و دانشجویان دانشکده چاپ و منتشر شده اند که بیش از 10 مورد آنها در مجلات JCR با چارک Q1 و Q2 بوده است، که با توجه به تعداد نسبی پائین اعضا هیئت علمی دانشکده و دایر نبودن مقطع تحصیلی دکتری در آن، این آمار چاپ مقالات با کیفیت دستاورد بسیار خوبی است که در سایه تلاش و کوشش شبانه روزی اساتید محترم و دانشجویان پر توان دانشکده حاصل شده است. از دیگر دستاوردهای حوزه پژوهشی دانشکده می توان به تولیدات آماده تجاری سازی این دانشکده در حوزه سامانه­ های هوشمند اشاره کرد که محصول آزمایشگاه تحقیقاتی هوش مصنوعی و یادگیری ماشین این دانشکده در طی سال گذشته بوده اند. از مهمترین این سامانه ها می توان به چهار مورد زیر اشاره نمود:
  1- سیستم هوشمند شمارش جمعیت مبتنی بر بینایی ماشین،
  2- سیستم هوشمند تشخیص دود مبتنی بر بینایی ماشین،
  3- سیستم هوشمند تشخیص آتش مبتنی بر بینایی ماشین،
  4- سامانه جامع اعلان حریق با استفاده از دوربین‌های نظارتی،
  که مراحل ساخت نسخه های آزمایشگاهی و نیمه صنعتی آنها پایان یافته و آماده عقد قرارداد با سازمانها و صنایع مختلف هستند و برخی توافقات اولیه و زمینه های همکاری با برخی از شرکتها صورت گرفته که امید است در طی سال جاری نهایی شده و به بهره برداریهای لازم برسند.

   
    

   
  هاشم زاده در ادامه این مصاحبه به برگزاری موفق کنفرانس ملی محاسبات توزیعی و پردازش داده‌های بزرگ نیز اشاره کرد و تصریح نمود: از دیگر فعالیتهای پژوهشی دانشکده در سال 97 می توان به برگزاری بسیار موفق چهارمین دوره کنفرانس ملی محاسبات توزیعی و پردازش داده‌های بزرگ اشاره کرد که در سطح بسیار مطلوبی با حضور جمع کثيري از پژوهشگران، اساتيد و دانشجويان حوزه علوم کامپيوتر و فناوري اطلاعات از دانشگاههای مختلف سرتاسر کشور در تاریخ 26 اردیبهشت 97 در این دانشکده برگزار شد. در اين دوره از کنفرانس، از تعداد 203 مقاله ارسال شده به دبیرخانه کنفرانس، بنا به نظرات داوران 105 مقاله مورد پذیرش واقع شدند که با توجه به نوپا بودن این حوزه تخصصی کنفرانس خود آماری شگرف بود که در سایه تلاش و همت دست اندرکاران کنفرانس حاصل شد. انشالله با یاری خداوند متعال، پنجمین دوره این کنفرانس را در 22 آبان ماه سال جاری در دانشگاه  برگزار خواهیم کرد.

  دکتر هاشم زاده با اشاره به شرکت فعال اساتید و پژوهشگران این دانشکده درششمین نمایشگاه بین المللی فناورانه ربع رشیدی تبریز، گفت: در حوزه شرکت در نمایشگاهها و فعالیتهای فناورانه دیگر نیز، این دانشکده سهم بسیار مطلوبی در دانشگاه داشته است که از آن جمله می توان به حضور چشمگیر و موفق طرح های فناورانه متنوعی از این دانشکده که در ششمین نمایشگاه بین المللی فناورانه ربع رشیدی در ابانماه سال 97 به نمایش درآمدند، اشاره کرد که بیش از نیمی از طرح ها و محصولات به نمایش در آمده دانشگاه در این نمایشگاه از سوی این دانشکده بودند.
   
  وی در خصوص افتخارات کسب شده توسط دانشکده، تصریح کرد: از افتخارات دانشکده در حوزه فعالیتهای صنعتی و فناورانه می توان به انتخاب فاخر فناور برتر استانی در سال 97 از این دانشکده اشاره نمود که توسط آقای دکتر ناصر فرج زاده عضو هیئت علمی این دانشکده کسب شده و مورد تجلیل مقامات استانی قرار گرفت، و با تلاش و کوشش ارزشمند ایشان این افتخار بزرگ نصیب دانشگاه پر افتخارمان در سال 97 شد. همچنین هادی مقوی دانشجوی کارشناسی فناوری اطلاعات این دانشکده در سالهای پیش توانست عنوان دانشجوی برتر کشور را بخود اختصاص دهد. ما در سالی که گذشت شاهد به ثمر نشستن فعالیتهای موفق شرکتهای دانش بنیان تاسیس شده توسط اعضای هیئت علمی این دانشکده بوده ایم.
  هاشم زاده در خصوص حوزه چاپ و انتشار کتاب توسط اساتید  دانشکده گفت:  تعداد سه کتاب ارزشمند توسط اساتید پر توان این دانشکده در انتشارات دانشگاه در سال 97 چاپ و منتشر شده اند، و دو کتاب دیگر نیز در حال سپری کردن مراحل داوری و نشر هستند که انشالله در سال 98 منتشر خواهند شد. این آمار چاپ کتاب نیز با توجه به تعداد کم اعضا هیئت علمی این دانشکده آمار بسیار مناسبی است و امیدواریم در آینده شاهد بیش از این نیز باشیم.
  وی ادامه داد : دانشجویان عزیز و پر انرژی دانشکده نیز فعالیتهای فناورانه متنوعی را در قالب تیم های نرم افزاری مختلفی انجام داده اند که از اهم سامانه های تولید شده توسط آنها می توان به طراحی و پیاده‌سازی سامانه فروش الکترونیکی انتشارات دانشگاه اشاره نمود که در آدرس http://book.azaruniv.ac.ir/ مشغول به سرویس دهی است. همکاری های دیگر آنها نیز در راستای پیاده سازی دیگر سامانه های نرم افزاری مورد نیاز دانشگاه در حال انجام است که در آینده نزدیک شاهد به ثمر نشستن آنها خواهیم بود.
   
   
  دکتر هاشم زاده در خصوص  آموزش و توسعه تحصیلات تکمیلی دانشکده اظهار نمود: از اهم فعالیت های دانشکده می توان به اقدامات صورت گرفته برای تاسیس مقطع کارشناسی ارشد دو رشته پر طرفدار مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار و رشته بیوانفورماتیک اشاره نمود که خوشبختانه با توجه به پتانسیل بسیار بالای این دانشکده، رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار به تصویب قطعی وزارت عتف رسید و از سال 98 پذیرای دانشجویان در این رشته محبوب خواهیم بود. در خصوص رشته بیوانفورماتیک نیز اقدامات لازم جهت رفع نواقص پرونده در وزارت در حال انجام است که امیدواریم در سال 98 به تصویب قطعی خواهد رسید. در ادامه روند توسعه تحصیلات تکمیلی دانشکده، اقدامات اولیه برای تاسیس مقطع کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر- گرایش هوش مصنوعی و رباتیکز، و کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر- گرایش محاسبات نرم و هوش مصنوعی انجام گرفته است که امیدواریم در سال جاری به تصویب نهایی وزارت برسند.
  وی در تشریح فعالیتهای فرهنگی دانشکده اظهارکرد: در حوزه فعالیتهای فرهنگی- دانشجویی دانشکده نیز، علاوه بر فعالیتهای بسیار خوب دانشجویان در انجمن های دانشجویی و شرکت در طرح های شتاب، ایده‌های فناورانه و سایر رویدادهای مشابه، به اقدامات و برنامه ریزی های خوبی می توان اشاره کرد که از اهم آنها استارت تشکیل تیم برنامه نویسی کامپیوتر دانشگاه جهت شرکت در مسابقات کشوری و جهانی نام برد که با تلاش همکاران هئیت علمی دانشکده و دیگر دانشجویان کل دانشگاه در سال تحصیلی پیش رو شکل خواهد گرفت.
  دکتر هاشم زاده به درخشش دانشجویان دانشکده در بیست و چهارمین المپیاد دانشجویی منطقه سه کشور نیز اشاره کرد و گفت: در این مرحله از المپیاد علمی- دانشجویی، که در منطقه سه و به مرکزیت دانشگاه تبریز برگزار گردید و نتایج آن اخیرا منتشر شد، از کل شش نفر دانشجو که از دانشگاه ما برای مرحله کشوری انتخاب شده اند، سه نفر از دانشجویان دانشکده فناوری اطلاعات است که افتخار بزرگی برای این دانشکده محسوب می شود. با سابقه درخشانی که دانشجویان این دانشکده در دوره های قبلی مرحله کشوری از خود نشان داده اند، یقینا این دانشجویان برگزیده شده در مرحله کشوری نیز که به زودی برگزار خواهد شد، برای دانشگاهمان افتخارآفرینی خواهند کرد. ضمن تقدیر از این دانشجویان ساعی دانشکده، از کلیه اساتید دانشکده که نقش اصلی را در تربیت و آموزش آنان ایفا نموده اند سپاسگزاری می نمایم.
  هاشم زاده در باره برنامه های آتی دانشکده افزود: برنامه ریزی برای ايجاد مقاطع تحصیلی بين رشته‌اي و بين دانشكده‌اي که یکی از پتانسیل‌های بارز و جذاب رشته کامپیوتر است در اولویت اول این دانشکده میباشد و  اقدامات اولیه این برنامه در حال انجام است و البته همکاری و استقبال دیگر دانشکده ها و گروه های آموزشی مختلف را نیز می طلبد. وی ادامه داد:  نسل جدید دانشگاه‌های موفق دنیا روی به سمت رشته‌های میان رشته‌ای آورده‌اند. امروزه ثابت شده است ارتباط با صنعت و تجاری‌سازی محصولات علمی از طریق رشته‌های میان رشته‌ای سهل الوصول ‌تر و کاربردی تر است؛ که در این میان رشته‌های حوزه کامپیوتر و فناوری اطلاعات نقش کلیدی ایفا می کنند. هر محصول، علم و یا صنعتی را بخواهیم بهتر و سریع‌ تر بفروشیم، بایستی ویترین جذاب و به روزی برای آن داشته باشیم. ویترین محصولات امروزی فقط و فقط با دنیای کامپیوترها و فناوری اطلاعات قابل تزئین است! اگر می‌خواهیم از قافله دانشگاه‌های روز دنیا عقب نمانیم، بایستی علوم خود را به شکل امروزی در بیاوریم. یعنی تلفیق با دنیای فناوری اطلاعات! چرا که عصر عصر اطلاعات است. ویژگی بارز این فناوری این است که پتانسیل ترکیب با اغلب علوم را دارد و امروزه به کارگیری فناوری اطلاعات در هر حوزه ای از علوم، از یک انتخاب به یک الزام تبدیل شده است. تاسیس رشته هایی نظیر:
  • رشته بیوانفورماتیک با همکاری این دانشکده و گروه زیست، شیمی و کشاورزی (اقدامات لازم برای تاسیس این رشته در سال 97 انجام شده است)،
  • رشته مکاترونیک با همکاری این دانشکده و گروه برق و مکانیک،
  • رشته عصب‌شناسی رایانشی و رباتیکز شناختی با همکاری این دانشکده و دانشکده علوم تربیتی
  • رشته فیزیک-کامپیوتری و شیمی-کامپیوتری با همکاری این دانشکده و دانشکده علوم پایه
  • رشته سازه‌ها و ساختمانهای هوشمند با همکاری این دانشکده و گروه عمران
  • رشته زبان‌شناسی رایانشی با همکاری این دانشکده و دانشکده ادبیات
  • ...
   و چندین و چند رشته دیگر که می توانند پذیرای خیل عظیمی از دانشجویان مشتاق این رشته های جدید، جذاب و پرطرفدار باشند که نیاز امروزی دنیای نوین دانشگاهها هستند. برای تشکیل چنین گروه‌های بین رشته ای از تک‌تک دانشکده‌ها و گروه‌های آموزشی دانشگاه با کمال میل استقبال می‌کنیم و آمادگی لازم را برای تاسیس این رشته ها اعلام می کنیم. امیدواریم با اهتمام و همکاری لازم از سوی دیگر دانشکده ها و اساتید پر افتخار دیگر گروه های آموزشی به این هدف مهم دست یابیم.
  رئیس دانشکده فناوری اطلاعات و مهندسی کامپیوتر در پایان این گفتگو، از تلاشها و همکاری های کلیه اعضا هیئت علمی فرهیخته، کارمندان پرتلاش و دانشجویان عزیز دانشکده که با همت والا و انگیزه روزافزون با وجود تمامی کاستی ها، با عزمی راسخ در جهت ارتقاء و پیشرفت دانشگاه عزیزمان گام بر می دارند و نیز از مساعدتهای رئیس و اعضای هیئت رئیسه دانشگاه تقدیر و سپاسگزاری کرد.
  وب سایت دانشکده


  آلبوم تصاویرگفتگو بادکتر مهدی هاشم زاده، رئیس دانشکده فناوری اطلاعات و مهندسی کامپیوتر

  دانشکده IT
  دانشکده IT
  دانشکده IT
  دانشکده IT
  دانشکده IT
  دانشکده IT
  دانشکده IT
  دانشکده IT
  دانشکده IT
  دانشکده IT
  دانشکده IT
  دانشکده IT
  دانشکده IT
  دانشکده IT
  دانشکده IT
  دانشکده IT
  دانشکده IT
  دانشکده IT
  دانشکده IT
  دانشکده IT
  دانشکده IT