فارسی | English
دوشنبه 12 خرداد 1399 _ 09 شوال 1441 _ 1 ژوئن 2020
  استان آذربایجان شرقی
 
  تصاویر دانشگاه
 
  امروز
دوشنبه
خرداد 1399
12
قمری:09 شوال 1441

میلادی:1 ژوئن 2020
 
تاریخ : جمعه 27 ارديبهشت 1398     |     کد : 2359

  با اعلام نتایج دومین همایش بین‌المللی دانشگاه سبز، دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، در بین برترین دانشگاههای ایران در حوزه مدیریت سبز قرارگرفت.
درهمایش فوق، از دانشگاه شهید مدنی آذربایجان به عنوان یکی از  10  دانشگاه برتر در حوزه مدیریت سبز ( دارای سومین رتبه ) تقدیر به عمل آمد.
دکتر غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اهدای لوح تقدیر خطاب به دکتر حسن ولی زاده رئیس دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، از تلاش‌های این مجموعه به عنوان دانشگاهی فعال در حوزه مدیریت سبز تقدیر نمود.
روابط عمومی دانشگاه، در خصوص عملکرد و اقدامات دانشگاه در حوزه مدیریت سبز با دکتر ذوالفقار رضوانی، معاون اداری و مالی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان  مصاحبه ای ترتیب داده است که بشرح زیر تقدیم میشود.

سوال: آقای دکتر ضمن تشکر از شرکت شما در این مصاحبه، لطفا در خصوص اهداف، اهمیت و ضرورت وجود مدیریت سبز  و نقش دانشگاهها، توضیحاتی را ارائه فرمائید.
پاسخ : بنام خدا، امروزه جهان با چالش های زیست محیطی فراوانی مانند گرم شدن زمین، افزایش گازهای گلخانه ای، کاهش منابع طبیعی و غیره روبه رو است. مشکلات و بحران های زیست محیطی در سالیان اخیر، از هر زمان دیگر بیشتر است. بسیاری از دانشمندان و فعالان توافق دارند که الگوهای کنونی مصرف به طور اجتناب ناپذیری موجب از دست رفتن منابع برای نسل های آینده خواهند شد. موسسه های آموزش عالی اثرات قابل توجهی بر محیط زیست دارند، زیرا بیش از 13000 موسسه آموزش عالی در سراسر جهان وجود دارد. با نگرانی های روزافزون در مورد مسایل مختلف زیست محیطی و اخیرا نیاز به پاسخگویی به تغییرات اقلیم، دانشگاه ها باید در جهت حفظ محیط زیست گام بردارند. در هر کشور دانشگاه ها نقش مهمی در تربیت نیروهای متخصص مورد نیاز ایفا می نمایند. اکثر متخصصان، مدیران و محققان کشور، دوره های آموزشی خود را در دانشگاه ها سپری می نمایند. ارایه نگرش های نوین به دانشجویان از جمله وظایف مهم دانشگاه ها محسوب می شود. براساس بحران های زیست محیطی مذکور و تعامل دانشگاه هم به عنوان آلوده کننده و هم به عنوان ارتقا دهنده کیفیت محیط زیست، اقدام به ایجاد دانشگاه های سبز در سراسر جهان آغاز شد.
از مهمترین اهداف اجرای مدیریت سبز در دانشگاه ها می توان به حفظ محیط زیست، حفظ منابع موجود، افزایش بهروری و مدیریت مصرف انرژی، تصفیه فاضلاب و بازچرخانی آب برای استفاده فضای سبز و .... اشاره نمود. درواقع دانشگاهها در استقرار مدیریت سبز 3 وظیفه دارند: 1- رعایت اصول مدیریت سبز در امور اجرائی 2 - ترویج و آموزش 3 - حمایت از امور پژوهشی با موضوع مدیریت سبز.
سوال : در زمینه ­استقرار مدیریت سبز در این دانشگاه چه اقداماتی انجام شده است؟
پاسخ : با عنایت به حساسیت موضوع و ابلاغ وزارت علوم مبنی بر اجرای سیاست­های مدیریت سبز،  این دانشگاه اقدام به تشکیل شورای راهبری مدیریت سبز، ارائه برنامه پنج ساله برنامه مدیریت سبز و راه اندازی کمیته تدوین برنامه مدیریت سبز دانشگاه نمود. 
زمینه ­هایی که در مدیریت سبز دانشگاه شهید مدنی آذربایجان مطرح می­شوند عبارتند از 1- حوزه مدیریت پساب(تصفیه خانه فاضلاب)  2- حوزه انرژیهای تجدیدپذیر  3- حوزه آب  4- حوزه حمل و نقل سبز  5 – ممیزی انرژی  که هرکدام را بشرح زیر میتوانیم بیان  کنیم :
حوزه مدیریت پساب(تصفیه خانه فاضلاب) 
     با توجه به موقعیت قرارگیری دانشگاه در 45 کیلومتری تبریز و وصل نبودن سیستم فاضلاب به اگوی شهری وجود تصفیه خانه فاضلاب در این دانشگاه امری ضروری و اجتناب ناپذیر بود. دبی فاضلاب تولیدی در این دانشگاه 1200متر مکعب در شبانه روز  می باشد. لذا طبق مطالعات و طراحی های کارشناسان امور فنی، فاز اول با ظرفیت تصفیه 400 متر مکعب در شبانه روز در بهمن ماه سال 1394 و فاز دوم با ظرفیت 200 متر مکعب در بهمن ماه سال 1397 افتتاح گردید. برنامه ریزی برای 600 مترمکعب در شبانه روز باقیمانده نیز انجام شده و در طی ماه های آینده  اجرایی خواهد شد.
حوزه انرژیهای تجدید پذیر 
     زمینه­ های کاری در حوزه استفاده از انرژیهای تجدیدپذیر عبارتند از احداث نیروگاه خورشیدی، تولید انرژی برق از جریان آب داخل لوله­های انتقال آب (لوسید انرژی) و استفاده از انرژی بادی(توربین بادی). این دانشگاه نیز اقداماتی انجام داده است که از جمله می­توان به نصب و راه­اندازی سیستم فتوولتائیک از نوع متصل به شبکه با ظرفیت 3 کیلووات در محل ساختمان کارگاه­های دانشکده­ی فنی و مهندسی اشاره کرد که این سیستم با ظرفیت ذکر شده به بهره برداری رسیده و هم اکنون در حال استفاده می­باشد.
  حوزه آب 
     از مهمترین مباحث دانشگاه در حوزه مدیریت سبز در بحث آب می­توان احیای قنات­ها را بیان کرد.
در حوزه آبریز شهرستان آذرشهر که در دامنه کوه سهند قرار گرفته شده است تعداد 99 عدد قنات ثبت شده وجود دارد که مجموع طول آنها بالغ بر 90 کیلومتر می­باشد.
قنات موجود در دانشگاه ادامه قنات دامغانی بزرگ می­باشد که طول آن 5 کیلومتر بوده و 2 کیلومتر آن در داخل دانشگاه قرار دارد. دبی این قنات 5 لیتر در دقیقه می­باشد. آب این قنات در استخر مخصوص جمع آوری گردیده و برای آبیاری 4 هکتار از فضای انبوه کاری شده و 1500 متر مربع از فضای چمن کاری شده مورد استفاده قرار می­گیرد. قنات دیگر موجود در دانشگاه قنات تپه بزرگ می­باشد که مقطع لوله خروجی آن 5/1 اینچ می باشد و آب خروجی با آب چاه عمیق استخر فضای سبز دانشگاه ترکیب شده و برای آبیاری 11 هکتار از انبوه کاری و خوابگاه­های المهدی(عج) و الزهرا(س) استفاده می­شود. لایروبی مسیر اصلی قنات داخل نقب اصلی، رفع گرفتگی­های احتمالی، افزایش و دوام آبدهی و مقاوم سازی بخشی از مسیر داخلی و افزایش حجم استخر و بسط و گسترش شبکه انتقال آب این قنات­ها از جمله برنامه­ های آتی دانشگاه می­باشد.
سوال : آقای دکتر رضوانی ، در زمینه حمل و نقل سبز  چه اقداماتی در دانشگاه انجام شده است؟
پاسخ:  از مهمترین مباحث دانشگاه در حوزه مدیریت سبز در بحث حمل و نقل می­توان افزایش تعداد رام­های قطار برقی دانشگاه و توسعه خط قطار تا ورودی دانشکده کشاورزی و همگانی کردن استفاده از دوچرخه در دانشگاه را بیان کرد. با توجه به بعد مسافت پردیس اصلی دانشگاه از شهر تبریز و تردد روزانه دانشجویان، اعضای هیئت علمی و کارکنان دانشگاه از مسیر تبریز به پردیس اصلی، مشکلات عدیده­ی حمل و نقل جاده­ای شامل آلودگی محیط زیست، مصرف سوخت بیشتر، تولید کربن بیشتر، آلودگی صوتی، خطرات جانی و ... می باشد و لذا با تدبیر مسئولین محترم دانشگاه و مسئولین استانی منجر به اختصاص ایستگاه راه ­آهن اختصاصی دانشگاه شد و در نتیجه منجر به استفاده از سوخت پاک، کاهش زمان جابجائی و در نتیجه صرفه جوئی در زمان، کاهش ترافیک جاده­ای و کاهش آلایندگی گردیده است. اتوبوس ریلی از سال 1388 شروع به خدمت­رسانی در این خط اختصاصی نموده است و رام­های دوم و سوم این قطار در سال­های 1395 و 1396 به بهره برداری رسیده است. هم اینک نیز این سیستم روزانه درحدود 3000 نفر از دانشجویان، اعضای هیئت علمی و کارکنان دانشگاه را بین تبریز و پردیس اصلی دانشگاه جابجا می­نماید. لازم به ذکر است استفاده از سوخت کاملاً پاک با برقی شدن این سیستم در سال 1396 به انجام رسیده است.

 
لطفا در خصوص ممیزی انرژی و میزان صرفه جویی آن در دانشگاه نیز توضیح بفرمائید:
پاسخ: از مهمترین مباحث دانشگاه در حوزه  مدیریت سبز در موضوع ممیزی انرژی می­توان اصلاح و بهسازی موتورخانه های ساختمان­های دانشگاه و تعویض سیستم لوله کشی آب مصرفی و گرمایشی ساختمان­های دانشگاه، تعویض و جایگزینی لامپ­های فلورسنت با ­لامپ­های LED و SMD، عایق کاری کلکتورها و لوله­­های انتقال آب گرم، درزبندی پنجره­های ساختمان خوابگاه­های دانشجویی را بیان کرد. یکی از اصول مهم در بهره­برداری مداوم از ساختمان­ها، انجام تعمیرات و نگهداری پیوسته تاسیسات ساختمان­ها می­باشد. با نگهداری صحیح و اصولی می­توان میزان مصرف انرژی در ساختمان را تا حد زیادی کنترل کرد و حتی در صورت استفاده از تجهیزات بروز در تعمیرات می­توان باعث کاهش مصرف انرژی شد. بدین منظور دانشگاه جهت کنترل میزان مصرف حامل­های انرژی در ساختمان­های دانشجویی در تابستان سال 94 نسبت به نصب کنتورهای آب، برق و گاز طی پروژه­ای با عنوان" تفکیک کنتورهای فضاهای دانشجویی و خدماتی رفاهی(آب، برق و گاز)" نمود. در اثر رعایت سیاست­های مدیریت سبز دانشگاه در صرفه جوئی­هایی به شرح جدول زیر حاصل شد:

 
* در محاسبه میزان کاهش تولید گازهای گلخانه­ای، علاوه بر تولید گاز­های مذکور از سوخت گازوئیل، میزان کاهش مصرف لاستیک و کاهش میزان مصرف روغن ماشین، کاهش مصرف گریس و همچنین کاهش خرابی آسفالت معابر و خیابان­ها و ...  که به طور ضمنی به میزان تولید مواد پالایشگاهی و مصرف سوخت و تولید کربن ارتباط دارند، لحاظ شده است.
** مقایسه انجام شده در بازه زمانی 6 ماه اول سال 97 نسبت به مدت مشابه در سال 96 می­باشد.
* فاز دوم تصفیه خانه در بهمن ماه 97 با ظرفیت تصفیه 200 متر مکعب در شبانه روز افتتاح گردید. مجموع فاضلاب تصفیه شده فاز اول و فاز دوم 600 متر مکعب در شبانه روز می­باشد.
 دکتر رضوانی در پایان این مصاحبه ضمن تقدیر از زحمات و تلاشهای بی وقفه همکاران حوزه اداری و مالی ، خصوصا مدیریت امور فنی دانشگاه و کارشناسان شاغل در این مدیریت به افتخارات کسب شده توسط دانشگاه نیز اشاره کرد و گفت:
خدای بزرگ را شاکریم که دانشگاه ما همواره دانشگاهی پیشرو ومطرح در این حوزه بوده و موفق به کسب  عنوان غرفه برتر در بین دانشگاهای کشور در اولین نمایشگاه مدیریت سبز دانشگاه و موسسات آموزشی در سال 95 در سازمان برنامه و بودجه شده است. همینطور کسب عنوان سوم دانشگاه سبز بین دانشگاه های کشور در دومین همایش بین المللی دانشگاه سبز در دانشگاه اصفهان اردیبهشت سال 98 افتخار دیگری است که نصیب دانشگاه شده است.
فایل تصویری ماکت دینامیکی تصفیه خانه پیشرفته فاضلاب