فارسی | English
يکشنبه 4 فروردين 1398 _ 17 رجب 1440 _ 24 مارس 2019
  اوقات شرعی 
   
   
  مهمان : 664
  اعضا عضو سایت : 92
  اعضا آنلاین : 0
  امروز : 2032
  ديروز : 15937
  ماه : 27979
  سال جاری : 27979
  تعدا مطالب : 2058
  كل : 7033985
   
    امروز
  يکشنبه
  فروردين 1398
  4
  قمری:17 رجب 1440

  میلادی:24 مارس 2019
   
  تاریخ : چهارشنبه 12 دي 1397     |     کد : 2237

  بمناسبت سالروز تاسیس هسته های گزینش انجام شد:
  دیدار اعضای هسته گزینش با رئیس دانشگاه شهید مدنی آذربایجان

  پانزدهم دی ماه هر سال یادآور ابلاغ فرمان تاریخی حضرت امام خمینی(ره) در خصوص تشکیل و تاسیس هسته های گزینش در کشور است و فعالان این بخش می کوشند با گرامی داشت روز مذکور، اهمیت و حساسیت جایگاه هسته های گزینش در نگاه معمار کبیر انقلاب اسلامی ایران و رهبر فرزانه ایران اسلامی را مجددا مورد تاکید قرار دهند . بی تردید انتخاب مسئولان و کارکنان صالح، هدف اصلی تاسیس گزینش در دستگاه های اجرایی است که این امر موجب خدمتگزاری شایسته به مردم، حفظ و ارتقاء دستاوردها و زینت نظام اسلامی خواهد بود .

  به گزارش روابط عمومی، دکتر ولی زاده رئیس دانشگاه شهید مدنی آذربایجان در روز شنبه 15 دیماه با حضور درمحل هسته گزینش دانشگاه، واقع درساختمان اداری، در نشست ویژه ای با اعضای هسته گزینش دانشگاه شهید مدنی آذربایجان از خدمات صادقانه آنها تجلیل نمود.

   
   
  به این مناسبت مصاحبه ای کوتاه داشتیم با مهندس کورش شمس مدیر هسته گزینش کارکنان دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، وی درپاسخ به سوالی در ارتباط با فلسفه وجودی گزینش، گفت:
  فلسفه وجودی گزینش از سه نظر قابل بیان می باشد؛ نخست از نظر عقلی و منطقی، که انسان وقتی می خواهد حتی اشیاء کم قیمت را هم تهیه نماید در حد خودش بررسی و مقایسه می کند که آیا از لحاظ کیفیت ، قیمت و... مناسب است یا خیر؟ و بعد آنرا انتخاب می کند لذا در مورد سپردن امانت و مسئولیت کاری در ادارات و سازمانها هم که از یک طرف با مردم و ارباب رجوع سروکار دارند و باید آن کار و مسئولیت چه در سطح بالاتر و یا پایین تر باشد به درستی انجام شود و حق الناس رعایت گردد و از سوی دیگر حیثیت و آبروی نظام و دولت نیز باید مدنظر قرار گیرد لذا باید یک مرجع و معیاری به عنوان فیلتر برای تطبیق و بررسی و انتخاب افراد وجود داشته باشد.

   شمس درپاسخ به سوالی در زمینه معیارهای تائید یا رد داوطلبان در گزینش نیز گفت:
  براساس قانون گزینش و آیین نامه اجرایی آن ضوابط عمومی گزینش عبارتند از :
  1-اعتقاد به دین مبین اسلام یا یکی از ادیان رسمی مصرح در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
  2-التزام عملی به احکام اسلام (نماز و روزه)
  3-اعتقاد و التزام به ولایت فقیه نظام جمهوری اسلامی ایران و قانون اساسی
  4-عدم اشتهار به فساد اخلاقی و تجاهر به فسق
  5-عدم وابستگی تشکیلاتی ، هواداری از احزاب و گروههای غیرقانونی
  7-عدم اعتیاد به مواد مخدر.
  ضمناً برای برخی مشاغل حساس، خاص و مدیریتی ضوابط دیگری نیز با توجه به میزان حساسیت شغلی وجود دارد. مثلاً میزان کارایی، امانتداری، احساس مسئولیت و ... بنابراین هر فردی که هریک از ضوابط عمومی در موردش احراز نگردد قاعدتاً و طبق قانون نمی تواند پذیرفته شود و از افراد اصلح استفاده میشود.
  مدیرهسته گزینش دانشگاه در بیان میزان تاثیرگذاری فرایندگزینش در ارتقای کیفیت خدمات سازمانی گفت:
  گزینش افراد معتقد و کارآمد، ارتقای کیفیت خدمات را به دنبال دارد
  ، همانگونه که مقام معظم رهبری فرموده اند: " گزینش بایدهوشمندانه، عالمانه و دقیق باشد، مقام معظم رهبری میفرمایند: به مدیران توصیه می کنیم که به گزینش به چشم رقیب و مانع نگاه نکنند و به چشم باز، وسیله کار، چشم بیننده و گوش شنونده در پیدا کردن آدم های کارآمد نگاه کنند" از سوی دیگر ضوابط و مقررات قانونی دقیق، مترقی و کاربردی که وجود دارد ، لذا با عمل و مدنظر قراردادن این موارد، مطمئناً نیروهای کیفی تر جذب و مشغول خواهند شد و با عنایت به اینکه سرمایه اصلی هر سازمان نیروهای انسانی آن می باشند، بنابراین افراد معتقدتر و کارآمدتر، سطح و کیفیت خدمات سازمان را افزایش خواهند داد.
  وی در پاسخ به سوالی در خصوص میزان اعمال نظر و امکان تاثیر سلائق شخصی گزینشگران در فرایند گزینش افراد گفت:
  ما در بررسی پرونده ها و فرایند گزینش افراد، شاهدفرایندی سالم، قابل اطمینان و بدون اعمال هرگونه سلائق شخصی در بحث گزینش بوده و هستیم البته باید اضافه کنم که در مراحل گزینش، قانون نیز تمهیداتی را در این خصوص پیش بینی نموده است ، بطور مثال چنانچه شخصی در فرایندگزینش خود به رای صادره، اعتراضی داشته باشد می تواند کتبا مراتب را جهت تجدید نظر در پرونده به هسته گزینش اعلام نماید تا پرونده توسط گروه جدیدی بازخوانی و مجددا رای لازم صادر گردد، در صورت اعتراض مجدد نیز ، پرونده به هیات مرکزی گزینش ارجاع داده می شود. در تبصره 3 ماده 14 قانون گزینش نیز آمده است : معترضین به آرای هیات مرکزی و هسته ها، حداکثر تا 2 ماه از ابلاغ رای می توانند به دیوان عدالت اداری شکایت نمایند.
   

  وی در پایان با اشاره بر این نکته که این اداره به لحاظ چارت سازمانی، از حوزه ریاست دانشگاه محسوب می شود، افزود: از عموم همکاران ارجمند دعوت میکنیم با ارائه نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود توسط اتوماسیون اداری و یا با تماس تلفنی و یا بطور مستقیم با مراجعه به طبقه اول ساختمان اداری ما را در ارائه خدمت به قشر زحمتکش وپرتلاش کارمندان دانشگاه یاری رسانند. امیدواریم با حمایتهای ریاست دانشگاه و همکاریهای صمیمانه عموم کارکنان ارجمند و همچنین رعایت چهارچوب های قانونی، در اهداف تعیین شده خود موفق بوده باشیم.