فارسی | English
سه شنبه 19 آذر 1398 _ 13 ربيع الثاني 1441 _ 10 دسامبر 2019
سرخط خبرها :
  اوقات شرعی 
   
    امروز
  سه شنبه
  آذر 1398
  19
  قمری:13 ربيع الثاني 1441

  میلادی:10 دسامبر 2019
   
  تاریخ : يکشنبه 24 تير 1397     |     کد : 2085

  مصاحبه با دکتر علیرضا علیزاده، پژوهشگر بین المللی، و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان

  در همکاری مشترک عضو هیات علمی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان با یک تیم تحقیقاتی بین المللی در رشته قارچ شناسی، مقاله ای در معتبرترین مجله در علم قارچ شناسی جهان با ضریب تاثیر14 انتشاریافت

  با همکاری مشترک عضو هیات علمی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان در یک تیم تحقیقاتی بین المللی در رشته قارچ شناسی، مقاله ای در معتبرترین مجله در علم قارچ شناسی جهان با ضریب تاثیر14 انتشاریافت.
  به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر علیرضا علیزاده عضو هیئت علمی گروه گیاهپزشکی، دانشگاه شهید مدنی آذربایجان مقاله ای  با عنوان "The Colletotrichum dracaenophilum, C. magnum and C. orchidearum species complex" به ثمر رسانده است که بشکل همکاری مشترک بین المللی درقالب سه تیم تحقیقاتی از ایران، آلمان و ژاپن حاصل شده است.
   
    این پژوهشگر بین المللی، دارای مدرک دکتری رشته قارچ شناسی و بیماریهای قارچی گیاهان از دانشگاه تهران و عضو استعدادهای درخشان بنیاد ملی نخبگان کشور است پژوهش­های وی بیشتر معطوف به مطالعات تاکسونومیکی و فیلوژنتیکی قارچها شامل جداسازی و شناسایی قارچ­ها از اکوسیستم­های طبیعی در نقاط مختلف ایران و دنیا می باشد. مطالعات ژنتیکی و تکامل قارچها، مطالعات بیماری­زایی قارچها، استفاده از قارچ­ها در افزایش رشد گیاهان و علیه میکروارگانیسم­های بیمارگر­های گیاهی نیز از دیگر جنبه های مطالعات وی می باشد.
    وی درپاسخ به سوالی درخصوص علم قارچ شناسی و اهمیت مطالعه در این حوزه گفت:
   قارچ شناسی علمی است که به مطالعه قارچ­ها می­پردازد. قارچها گروه مهمی از موجودات زنده می باشند که نقش و اهمیت بسیار زیادی را در جهان هستی و زندگی بشر ایفا می­نمایند. با این حال مردم عادی اطلاعات کمی را از این گروه از موجودات زنده دارند. قارچ­ها یکی از مهمترین عوامل بیماری­های انسانی می­باشند که بیماری­های مهمی مثل قانقاریا، سنکوب عصبی، عفونت­های چشم، دهلیزهای قلب، شش­ها، کلیه­ ها و بیماری­های پوستی ناشی از آنها می باشند. تعداد زیادی از قارچ­ها نیز عوامل مهم بیماری­های دام و طیور و گیاهان میباشند. طبق آمار سازمان خواربار جهانی فائو (FAO) سالانه حدود 20 الی 26 درصد از محصولات کشاورزی در جهان در اثر بیماریهای گیاهی از بین می روند. این مقدار خسارت حدود 500 بیلیون دلار تخمین زده شده است. بیشترین سهم از این مقدار خسارت ناشی از قارچها می باشد. علاوه بر خسارت مستقیم بر روی گیاهان، قارچها می توانند برخی مواد و متابولیت های سمی را روی محصولات کشاورزی تولید نمایند که این مواد توکسین و یا قارچ­ زهر نامیده میشوند. تغذیه از میوه ها و محصولات آلوده به این توکسین ها خطر ابتلا به بیماری­های خطرناک مثل سرطان را محتمل می سازند. همچنین گزارش های بی شماری از تلفات سالیانه دام و طیور در اثر تغذیه از علوفه و یا محصولات کشاورزی آغشته به توکسین های قارچی وجود دارند. قارچ­ها از مهمترین عوامل تخریب چوب­، لوازم خانگی، چرم و ... بشمار می­آیند.
  علیزاده در ادامه افزود: بغیر از موارد ذکر شده، قارچها میکروارگانسیم های بسیار مفیدی به حساب می آیند و فواید بسیاری را برای انسان و اکوسیستم های طبیعی دارند. بعنوان مثال امروزه تعداد بسیار زیادی از داروهای با ارزش نظیر داروهای ضد سرطان، داروهای عصبی و ضد میگرن، آرامبخش­ها، آنتی بیوتیک­ها و ... از قارچها بدست می آیند. همچنین قارچها موجودات مدل با ارزشی در مطالعات ژنتیکی به حساب می آیند و بسیاری از اطلاعات ژنتیکی بشر ناشی از مطالعه این گروه از موجودات زنده بوده است. امروزه قارچها در صنعت نیز نقش بسیار مهمی دارند و بسیاری از آنزیم­ها، رنگ ها و مواد از این گروه از میکروارگانسیم ها بدست می آید که در ساختار شوینده­های بهداشتی و ... کاربرد دارند. گروهی از قارچها به واسطه اینکه سرشار از ویتامین­ها و پروتئین ها هستند، بعنوان غذا توسط انسان مصرف می شوند. تهیه بسیاری از مواد غذایی نظیر پنیر­ها، ماست، نان، سرکه و نوشابه ­ها به قارچ­ها وابسته است. قارچها بعنوان عوامل مفید و طبیعی کنترل بیولوژیک بسیاری از موجودات زنده دیگر نظیر حشرات، قارچهای بیمارگر، باکتری­ها و ... محسوب می شوند. قارچ­ها مهم­ترین عوامل تجزیه کننده مواد آلی می باشند که از این لحاظ نقش بسیار مهمی را در تجزیه مواد آلی و بازگرداندن آنها به چرخه طبیعت ایفا می نمایند. بنظر می­رسد قارچ­ها بواسطه قابلیت زیاد در تجزیه مواد می توانند در تجزیه آلودگی­های نفتی در خاک­ها و آبها مورد استفاده قرار بگیرند. امروزه مشخص شده تقریبا همه گیاهان یک رابطه همزیستی با قارچ­ها دارند و میتوان چنین گفت گیاهان از طریق ارتباط با قارچها توانسته اند سطح کره زمین را بپوشانند. امروزه شواهدی بدست آمده است که نشان می دهد قارچها باعث افزایش رشد گیاهان و افزایش قابلیت آنها به تنش های شوری، کم آبی و افزایش مقاومت آنها در برابر سرمازدگی و بیماریهای گیاهی می شوند. در سالیان اخیر موارد بسیار با اهمیت دیگری از جنبه های مفید قارچها در زندگی جوامع بشری در حال اکتشاف می باشد.
   مقالات و دستاوردها:
  دکتر علیزاده درخصوص تعداد مقالات و همچنین نتایج مشارکت فعال خود دریک تیم بین المللی گفت: حاصل پژوهش­های بنده تاکنون بیش از 26 مقاله و خلاصه مقاله می­باشد که در مجلات معتبر داخلی و خارجی و همچنین در کنگره ­های داخلی و خارجی ارائه شده اند. اخیر نیز یک مقاله با عنوان "The Colletotrichum dracaenophilum, C. magnum and C. orchidearum species complex"که نتیجه همکاری سه تیم تحقیقاتی از ایران، آلمان و ژاپن می­باشد، در مجله معتبر Studies in Mycologyبه چاپ رسیده است. این مجله دارای ضریب تاثیر یا ایمپکت فاکتور 14 و در 5 سال اخیر دارای ضریب تاثیر 18.095 بوده و معتبرترین مجله در علم قارچ شناسی در جهان و همردیف با برخی مجلات نیچر و ساینس می باشد که آخرین دستاوردها و کشفیات جهانی علم قارچ شناسی را به چاپ می­­رساند. طی این مقاله به شناسایی، معرفی و طبقه بندی گروهی از قارچهای مهم پرداخته شده است و تعداد 11 گونه قارچی برای اولین بار برای دنیا کشف و معرفی شده اند. از بین 11 گونه، سه گونه قارچی از ایران کشف و معرفی می­شوند که افتخاری برای کشورمان محسوب می­شود. گروهی از این قارچ­ها بیمارگرهای انسان، گیاهان و احشام هستند. برخی دیگر نیز عوامل کنترل بیولوژیک میکروارگانیسم­های مضر قارچی و باکتریایی و حشرات و علف­های هرز محسوب می­شوند. برخی دیگر موجودات مدل با ارزش در مطالعات بیماری­زایی و ژنتیکی می­باشند. شناسایی دقیق و صحیح قارچها این امکان را برای بشر فراهم می­سازد که بعد از شناسایی، این میکروارگانیسم­ها بر اساس سود و زیان به انسان طبقه بندی شده و طی پژوهش­های پیش­رو امکان استفاده از این قارچها به نفع بشر فراهم آید.
   پژوهش­های پیش رو:
  دکترعلیزاده در پایان این مصاحبه درخصوص برنامه های آتی پژوهشی خود چنین گفت:
   با توجه به سوابق پژوهشی، اخیرا بنده یک پیشنهاد همکاری برای انجام یک پروژه مشترک در زمینه تکامل قارچها از موسسه تحقیقاتی ماکس پلانک آلمان دریافت نموده ­ام که خوشبختانه مقدمات اولیه برای انعقاد تفاهم نامه و قرارداد همکاری بین المللی بین گروه گیاهپزشکی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان و گروه بیولوژی تکاملی موسسه تحقیقاتی ماکس پلانک آلمان انجام شده است. طی این پژوهش در نظر است تکامل گروهی از قارچ­های بیمارگر گیاهی مورد پژوهش قرار گیرد و منشا آنها در جهان، مسیر پراکنش و علل شیوع آنها مشخص شود. بدیهی است نتایج این تحقیق منجر به افزایش درک و اطلاعات در زمینه مکانسیم­های بیماری­زایی قارچ­ها و فراهم شدن زمینه برای کنترل قارچ­های مضر و بیمارگر خواهد شد. انعقاد این قرارداد فرصتی را برای افزایش ارتباطات بین المللی و تبادل اطلاعات بین دانشجویان و اساتید دانشگاه شهید مدنی آذربایجان و موسسه معتبر تحقیقاتی ماکس پلانک آلمان فراهم خواهد ساخت.

  لینک مقاله دکتر علیزاده :  کلیک کنید