فارسی | English
دوشنبه 30 ارديبهشت 1398 _ 15 رمضان 1440 _ 20 مه 2019
  اوقات شرعی 
   
   
  مهمان : 1524
  اعضا عضو سایت : 91
  اعضا آنلاین : 1
  امروز : 2030
  ديروز : 6624
  ماه : 212723
  سال جاری : 422470
  تعدا مطالب : 2110
  كل : 7428476
   
    امروز
  دوشنبه
  ارديبهشت 1398
  30
  قمری:15 رمضان 1440

  میلادی:20 مه 2019
   
  تاریخ : شنبه 14 مهر 1397     |     کد : 2132

  ارائه روشی برای افزایش کارایی سلول‌های خورشیدی پلیمری به کمک نانولوله‌های کربنی توسط پژوهشگر دانشگاه شهید مدنی آذربایجان
  به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، محققان دانشگاه شهید مدنی آذربایجان و صنعتی سهند تبریز، در طرح تحقیقاتی مشترکی موفق شدند با کاربرد نانوساختارها در ساخت سلول‌های خورشیدی، بازده این ابزار تولید انرژی را به روشی ساده افزایش دهند.

     دکترسمیرا آقبلاغی در مصاحبه با روابط عمومی دانشگاه، با اشاره به عنوان طرح مذکور درشرح مختصری از این طرح و ذکرهمکاران پرتلاشی که در به ثمر رسیدن مطلوب  آن نقش بارزی داشتند، گفت:
  کار پژوهشی حاضر مبنی بر افزایش بازده تبدیل توان سلول های خورشیدی پایه پلیمری با استفاده از نانوساختارهای الکترون دهنده-الکترون پذیرنده ی طراحی شده بر اساس نانولوله های کربنی اصلاح شده و پلی هگزیل تیوفن فضا ویژه کار مشترکی بین دانشگاه های شهید مدنی آذربایجان و صنعتی سهند تبریز بوده است. در این طرح پژوهشی، سوپرامولکول های رسانا طی مراحل اصلاح سطحی نانولوهای کربنی، سنتز پلیمرهای پلی دو دسیل تیوفن و پلی هگزیل تیوفن، تبلورنانوساختارهای رسانا، بهینه سازی مورفولوژی نانومقیاس لایه ی فعال سلول های خورشیدی مربوطه و کنترل دقیق سطوح انرژی مختلف در آن ها طراحی شده و توسعه یافته اند.
  دکتر آقبلاغی هدف ازاین طرح را افزایش بازده تبدیل توان سلول های خورشیدی پلیمری تا چندین برابر با روشی ساده و کم هزینه تر دانست وگفت: امید است در آینده ای نه چندان دور، درکشور عزیزمان، روز بروزپیشرفت در زمینه انرژی های پاک را شاهد باشیم. بر خود لازم می دانم از زحمات استاد بزرگوارم آقای دکتر فرهنگ عباسی (رییس پژوهشکده مواد پلیمری سهند)، خانم دکتر رعنا سروری، خانم مهندس سمیه چاروقچی و خانم مهندس سحر آقاپور نهایت سپاس را داشته باشم. همچنین از رئیس محترم دانشگاه شهید مدنی آذربایجان آقای دکتر حسن ولی زاده، معاونت محترم اداری و مالی آقای دکتر ذوالفقار رضوانی، معاونت محترم پژوهشی آقای دکتر علی عجمی، مدیر گروه مهندسی شیمی آقای دکتر یونس بیگی به جهت حمایت های خوبشان تشکر می کنم.
  گفتنی است مقاله خانم دکتر سمیرا آقبلاغی در مجله Solar Energy که یکی از بهترین ژورنالها در این زمینه می­باشد و جزو مجلات سطح 1 و 10% اول در زمینه انرژی می­باشد، چاپ شده و مصاحبه­ ای نیز از ایشان در مورد این مقاله در سایت ستاد نانو درج شده است که مشروح مصاحبه مذکور در لینک زیر قابل مشاهده است:

  http://news.nano.ir/1/64073